Bílá technika a další domácí spotřebiče v magazínu TOPspotrebice.cz

NÁKUPNÍ RÁDCE: Vybíráme vhodnou pračku do domácnosti

Vybrat správnou pračku je věda. Díky pestré nabídce produktů a řadě typových odlišností, je třeba si koupi takto důležitého přístroje pořádně promyslet a jednotlivé faktory při výběru zohlednit. Předně bychom měli však vědět, pro koho je vybírány produkt určen...

Horní vs. přední plnění

 

Pokud kupujete pračku do malé koupelny, je rozhodně namístě uvažovat o pračce s horním plněním. V ostatních případech je doporučována pračka s předním plnením, která nabízí mnohdy větší plnící otvor a lepší stabilitu. Pračky s horním plněním bývají užší a hlubší (šířka kolem 40 cm a hloubka 60 cm). U těchto produktů je nutný volný prostor nad pračkou (cca 50 cm). Pračky s předním plněním se vyrábí ve velikosti 60 x 85 x 60 centimetrů. Mimo tento standardizovaný rozměr jsou k dostání také Slim verze (hloubka 32, 40, 45 cm). Specifickými rozměry disponují pračky vestavné, jejichž míry odpovídají nutnosti zabudování do nábytkového prvku.

Objem pračky

 

Postačí vám pračka na čtyři kilogramy prádla, nebo máte početnou rodinu a využijete buben na šest či osm kilo? V tom případě pečlivě zvažte, jestli tak velké množství prádla pokaždé naplníte. Spotřeba energie na štítku totiž počítá s plnou náplní. Pokud tedy vložíte do pračky méně prádla, praní přestává být úsporné.

Spotřeba vody a energie

 

Spotřeba vody se u praček značně liší. Úspornější pračku pořídíte většinou za vyšší náklady, investice se vám však brzy vrátí. Podobně jako u jiných spotřebičů se označuje spotřeba elektrické energie písmeny A až G. Nejvyšší úspornost pračky udává třída A, A+.

Cena pračky

 

Ceny praček se pohybují v průměru od šesti tisíc do deseti tisíc. Cena u praček často skutečně vypovídá o kvalitě daného produktu, proto se skutečně nevyplatí na pračce šetřit. U levných praček je je totiž stále častějším problémem krátká životnost. Rozdíl v cenách je daný také značkou výrobku a počtem funkcí. Dražší pračky mají například vyšší otáčky pro odstřeďování. Při výběru tedy záleží na tom, co od přístroje očekáváte. Pokud nechcete některé speciální programy, stačí vám pračka levnější.

Příklady typů automatických praček, samostatných sušiček a klasických výřivek Příklady typů automatických praček, samostatných sušiček a klasických výřivek Příklady funkcí, které nabízejí automatické pračky

Co při koupi rozhodně nepřehlédnout?

V první řadě si v obchodě ověřte jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Dveře by se měly otevírat bez jakýchkoliv potíží a v případě praček plněných předem o 180°, aby se usnadnilo vkládání prádla. Tlačítka by měla být snadno dostupná a jasně označená.

Častým problémem praček je jejich poruchovost. Pračky bohužel patří mezi bílou techniku s nejvyšší poruchovostí. Obáváte-li se poruch, řiďte se jednoduchým pravidlem: čím více funkcí pračka má, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku poruchy. Poruchám lze předejít také šetrným zacházením. Když nebudete pračku přeplňovat prádlem, ušetříte motor. Když budete prát při nižších teplotách (40 °C místo 90 °C), nejenže snížíte spotřebu energie, ale snížíte míru usazování vodního kamene. Vyberte si takového výrobce, který vám spolu s pračkou nabídne kvalitní záruční a pozáruční servis a bude nabízet rychlé vyřízení oprav.


Vybíráme automatickou pračku (časopis dTest)


 

Hledáte více informací?

Jak vybrat pračku (iDnes)
Vybíráme automatickou pračku (dTest)

Autor článku: Michal Frank

Veškeré informace jsou platné ke dni publikování 02.02., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

NÁKUPNÍ RÁDCE: Vybíráme vhodnou pračku do domácnosti

Zařizujete kuchyň? - Vše o kuchyňských spotřebičích od A do Z
TOPlist