Malé domácí spotřebiče v magazínu TOPspotrebice.cz

NÁKUPNÍ RÁDCE: Jak správně vybrat rychlovarnou konvici

Rychlovarné konvice jsou zajisté jedním z nejpotřebnějších malých domácích spotřebičů. Při přípravě kávy či čaje si už dnes ani neuvědomujeme její nepostradatelnost. Ale co když nám konvice náhle doslouží a nebo teprve zařizujeme novou domácnost? Na co se při výběru nové rychlovarné konvice zaměřit a co nepřehlédnout?

Objem varné konvice


Prvním vodítkem při výběru rychlovarné konvice bude objem. Konvice jsou nabízeny buď na 1l , na 1,5l nebo na 1, 7l vody. Měli bychom si uvědomit, kolik vody běžně potřebujeme. Pokud pořizujeme rychlovarnou konvici do kanceláře, vyplatí se nám jistě sáhnout po rychlovarné konvici s větším objemem. V běžných domácnostech bohatě postačí objem konvice 1 - 1,5 l.

Parametry varné konvice


Další důležitou věcí jsou obecné parametry rychlovarné konvice. Nepostradatelnou výbavou je bezpečnostní systém proti přehřátí, který se u novějších typů skládá dokonce z několika pojistek, automatické vypnutí, vyjímatelný filtr proti vodnímu kameni a pojistka víka. Zakrytá spirála u tzv. bezspirálových rychlovarných konvic zajistí sice o něco pomalejší ohřev vody, než jak je tomu u nezakrytých spirál, ale na druhou stranu zajistí menší usazování vodního kamene a také jeho jednodušší odstraňování.
Mezi praktické vybavení rychlovarných konvic patří také světelná signalizace provozu a zřetelný vodoznak, díky kterému můžete kontrolovat množství vody v rychlovarné konvici. Někteří ocení vodoznak oboustranný, který pak výborně poslouží pravákům i levákům. Náročnější uživatelé, zejména ti, kteří si libují v zeleném čaji nebo instantních kávách, zajisté ocení moderní konvice, které umožňují regulaci teploty vody.

Technické vlastnosti konvice


Důležitým parametrem rychlovarných konvic je jejich příkon. Obecně platí, že čím vyšší má rychlovarná konvice příkon, tím rychleji se v ní voda ohřeje. Příkon rychlovarných konvic se pohybuje v rozmezí 800 - 3000 W. Ideální je hodnota pohybující se okolo 2200 W.

Praktičnost a vzhled konvice


Roli při výběru hraje i tvar rychlovarné konvice. U jednotlivých značek se standardní provedení v podstatě příliš neliší. V první řadě by konvice měla být pohodlná do ruky při manipulaci, a to i s maximálním množstvím vody. Pomůže nám i řešení držadla. Je nám pohodlné do ruky? Důležitý je především pocit jistoty. Kromě účelnosti je pro rychlovarnou konvici důležitý i design. Právě rychlovarná konvice patří mezi drobné kuchyňské spotřebiče, které nejčastěji necháváme stále stát na kuchyňské lince. Stejně jako u ostatních spotřebičů, také u rychlovarných konvic v designovém provedení vítězí nerez v kombinaci s černým plastem, který dobře ladí s ostatním vybavením kuchyně.

Stylová Rychlovarná konvice DeLonghi Brillante Rychlovarná konvice Kenwood kMix SKM031 Rychlovarná konvice Concept

Životnost rychlovarné konvice

Jak dlouho nám rychlovarná konvice vydrží, je samozřejmě záležitostí její kvality a jak často jí budeme používat. Na tom, že nám vydrží co nejdéle, se však můžeme podílet i sami. Základem je samozřejmě dodržování všech základních pokynů pro její provoz a to zejména dodržení limitů pro minimální a maximální objem ohřívané vody. Velmi důležité je pak pravidelně odstraňovat usazený vodní kámen, který nejenom, že poškozuje konvici, ale také má vliv na chuť vody, tedy i nápoje z ní připravovaného. Na odstranění vodního kamene můžete použít buď speciální prostředky k tomu určené, nebo si pomoci klasickým octem.

Více informací?

Rychlovarná konvice - jak vybrat a nepřebrat (4home.cz)
Jak si správně vybrat rychlovarnou konvici? (Centrum.cz)

Autor článku: Michal Frank

Veškeré informace jsou platné ke dni publikování 29.01., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

NÁKUPNÍ RÁDCE: Jak správně vybrat rychlovarnou konvici

Zařizujete kuchyň? - Vše o kuchyňských spotřebičích od A do Z
TOPlist